Газовидобувна галузь потребує підтримки в умовах катастрофічного падіння цін на вуглеводні – АГКУ

Рекордне зниження світових цін на нафту і газ разом із поглибленням глобальної економічної кризи, спричиненої поширенням вірусу COVID-19, становлять масштабну загрозу для вітчизняного видобутку та можуть призвести до його скорочення. Асоціація газовидобувних компаній України звертає увагу на високий ймовірний ризик повного згортання інвестиційної діяльності у нафтогазовидобувній галузі, що неодмінно спричинить зменшення внутрішнього видобутку у середньостроковій та довгостроковій перспективі. Скорочення інвестицій у видобування вуглеводнів призведе до ряду шокуючих наслідків, серед яких найбільш болючим стане послаблення енергонезалежності держави.

Так, починаючи із минулого року ціни на газ демонстрували стале зниження. Наприкінці березня 2020 року вони показали рекордне падіння – вперше за 17 років ціна на газ на європейських хабах опустилася нижче 81 дол. США за 1000 м3, що становило падіння майже на 50% порівняно із аналогічним періодом у 2019 році.

"Нафтова криза", як її називають експерти, є найгіршою за останні десятиріччя. Якщо на початку року вартість марки Brent була трохи менше 70 дол. США за барель, то вже наприкінці березня впала більше ніж у три рази та становила близько 22 дол. США за барель. Наразі світову економіку очікує подальше зниження попиту на нафтовому ринку, що обумовлено глобальним економічним шоком від COVID-19.

Ситуація, яка склалася у вітчизняній газовидобувній індустрії, викликає серйозне занепокоєння. За поточних умов існує реальна загроза радикального зменшення видобутку вуглеводнів, як наслідок - часткового або повного скорочення інвестиційних проєктів нафтогазовидобувними компаніями. Сьогодні галузь критично потребує стимулів, без яких неможливо очікувати продовження буріння нових свердловин та здійснення розвідки на нових родовищах.

Асоціація звертається до Президента України, Уряду та Парламенту України із закликом впровадження першочергових кроків, що мають на меті стимулювати продовження інвестиційної діяльності у галузі, а саме:

  • запровадження ставки ренти 6/12% для відновлених свердловин, що не видобували вуглеводні останні 2 роки та були повернуті до виробництва шляхом капітального ремонту;
  • запровадження стимулюючих норм для видобування важковидобувних та нетрадиційних покладів вуглеводнів, а також розроблення прозорої методики визначення таких покладів;
  • зниження ставок ренти для видобування нафти та газового конденсату на рівні 6/12% для нових та відновлених свердловин по аналогії із стимулюючим режимом для видобутку природного газу;
  • продовження гарантованого державою строку незмінності оподаткування видобутку вуглеводнів із нових свердловин з 5 до 10 років.


У додаток до першочергових кроків, Асоціація закликає профільне Міністерство енергетики та захисту довкілля України розпочати розробку широкого пакету стимулюючих заходів для нового буріння у газовидобувній галузі, основною метою якого стане збереження обсягів видобутку вуглеводнів на поточному рівні.

Саме тому, Асоціація звертає увагу керівництва країни на необхідність найскорішого призначення Міністра енергетики та захисту довкілля України, що є критично важливим для продовження конструктивного діалогу щодо запровадження і реалізації довгострокового стимулюючого пакету заходів для підтримки внутрішнього видобутку газу та нафти.

"Газовидобувні компанії України всебічно підтримують зусилля української влади, які направлені на захист українців та на боротьбу із пандемією COVID-19 в країні. Спільно ми повинні зробити все можливе, щоб швидко та ефективно подолати наслідки економічної кризи", - наголосив виконавчий директор Асоціації Артем Петренко.

"В умовах боротьби із наслідками економічної кризи для керівництва країни стратегічно важливим є забезпечення та підтримка інвестицій у ті сектори, що відповідають за економічну та політичну безпеку держави. Надзвичайно важливою умовою у кризовій ситуації є підтримка галузі, що безпосередньо відповідає за енергонезалежність країни. Криза у глобальній нафтогазовидобувній індустрії рано чи пізно закінчиться, і у виграші залишаться держави, що спромоглися не втратити внутрішній видобуток або навіть наростили його. В глобальній гонці за інвестиціями перевага буде на боці тих країн, які створюватимуть найкращі стимулюючі умови для інвестування. Нам потрібно діяти злагоджено та працювати на випередження", - переконаний Почесний Президент Асоціації Данііл Майданік.

Copyright © ЦОИ «Энергобизнес», 1997-2025. Все права защищены
расширенный поиск
Close

← Выберите раздел издания

Искать варианты слов
 dt    dt